Länk till mer information om IST Home

Vi i femman!

Herrgärdsskolan 5A har vunnit första kvartsfinalen i Vi i femman.

Klass 5 A på Herrfärdsskolan vann första kvartsfinalen och går vidare till semifinal på tisdag 29 mars.

Den 22 mars deltog klass 5 A i första kvartsfinalen i Vi i femman 2022. Klassen vann första kvartsfinalen och deltar i semifinalen den 29 mars. Glädjen är stor på skolan! Läs mer om elevernas rektioner i nyheten på Sveriges Radio.

https://sverigesradio.se/artikel/herrgardsskolan-vann-forsta-kvartsfinalen-i-vi-i-femman

Om vi i femman
Alla elever i årskurs 5 i Sverige har möjlighet att vara med i tävlingen. De åtta klasser med bäst genomsnittspoäng i varje P4-område går vidare till radiotävlingarna. Klasserna tävlar mot varandra inom området och en av klasserna blir lokal vinnare.

Tävlingen bygger på ett kvalsystem där två skolor per radioprogram tävlar mot varandra under två veckor. De vinnande skolorna i kvartsfinalerna går vidare till semifinalerna och vinnarna därifrån möts slutligen i länsfinalen.


Mer information om Vi i femman, Sveriges Radio