Länk till mer information om IST Home

VINNARE av Pedagogiska priset 2022

Hampus Hagman, lärare på Carlforsska Gymnasiet

Vi gratulerar Hampus till vinsten och nedan finns motiveringen.

Torsdagen den 8 december delades Pedagogiska priset och Skolledarpriset 2022 ut till framstående pedagoger och skolledare i Västerås. Priserna delades ut av ordförandena i de pedagogiska nämnderna vid fyra ceremonier. Vinnare av priset för Gymnasieskola/vuxenutbildning blev

Hampus Hagman, förstelärare Carlforsska gymnasiet, med motiveringen:

För att du genuint bryr dig om skolan och eleverna. Du skapar förutsättningar för att eleverna ska lyckas genom att ha en enormt bra struktur i skolarbetet. Du fångar klassens intresse samtidigt som du lär ut om ämnet så att alla lyssnar och förstår. Du gör det enklare för eleverna att nå sina mål.