Länk till mer information om IST Home

Visit to Prague

A week of cultural exchange!

In March 2024 the IB diploma students from year 2 (IB22) and year 3 (IB21) enjoyed a week of European cultural exchange with our IB partner school in Prague, Czechia. This is a regular visit that all of our IB diploma students complete every spring, spending one week in school in Prague, plus visiting some of the sites in the city. Each autumn the IB diploma students from Duhovka gymnazium, Prague visit us, spending one week in our classes plus visiting many of the sites around Västerås as well as Stockholm


I mars 2024 åkte IB-elever från år 2 (IB22) och 3 (IB21) till vår partnerskola i Prag, Tjeckien, för en veckas kulturellt utbyte. Detta är ett utbyte som sker varje år med IB-elever, där man besöker skolan i Prag och stadens olika sevärdigheter. Varje höst kommer elever från Duhovka gymnazium till Västerås för att besöka oss i skolan och besöka platser i och runtom Västerås, t.e.x. Anundshög och Björnön, samt Stockholm