Länk till mer information om IST Home

Elevutställning på Konstmuseet

6-10 mars, på Karlsgatan 2

Susy Marklund och Teodora Zivanovic från IB21, som läser Visual Arts på Carlforsska, har genomfört sina examinerande slututställningar i samarbete med Västerås Konstmuseum och det var öppet för allmänheten att besöka 6-10 mars i Konstlabbet.

Klicka på "Visa mer" för ytterligare information.

Utställningen utfördes i samarbete med curator Martina McQueen och handlar om curering utifrån att planera och bygga en utställning. Den bygger på de tematiska trådar som eleverna själva utvecklat under kursen och det är eleverna som själva fått planera och genomföra hängningen av verken.

Foto: Ludvig Löfgren

Här hittar du mer information på Västerås Konstmuseums hemsida:

https://vasteraskonstmuseum.se/program/kalender/utstallning-i-konstlabbet-granser-emellan/