Länk till mer information om IST Home

Så här tycker våra elever


När du ska välja till gymnasiet är det viktigt att du väljer en utbildning som passar dig bäst. Välj en utbildning som du är intresserad av och som ger dig en bra framtid. På alla Västerås stads kommunala gymnasieskolor hittar du utbildningar av högsta kvalitet. Vi har engagerande lärare som sätter dig som elev i fokus. Vi har också ett nära samarbete med näringsliv, högskola, samhälle och föreningar.

Här får du veta vad våra elever tycker om just vår skola.

Bild på Selma

"Kändes rätt att välja samhälle för att få valmöjligheter efter gymnasiet"

David - Samhällsvetenskapliga programmet

- Det man lär sig på Sam beteende har man nytta av i vardagen, man kommer ha nytta av det hela livet. När man träffar andra personer så förstår man sig på dem bättre. Man utvecklas i de social sammanhangen. Det känns som en liten familj och man kommer nära varandra.

- Jag är också intresserade av kurserna psykologi och sociologi. Det har alltid varit intressant för mig med människor och beteenden. Vi läser många intressanta ämnen och vi har bra lärare till kurserna. Kurserna som är nischade till programmet får man stor nytta av.

Jag ville gå på en stor skola,träffa många nya människor, det kändes rätt att utmana mig mer i en stor skola. Skolan har många olika program och inrikningar där man kan träffa många nya olika människor. Alla typer av människor finns här på CA.

Låter samhällsvetenskapsprogrammet intressant?

Läs mer om just Samhällsvetenskapsprogrammet

Bild på Selma

"Vi har bra, peppande lärare, vilket har hjälpt mig väldigt mycket!"

Nowa - Samhällsvetenskapliga programmet

- Jag hade hört väldigt bra om programmet från vänner. Jag ville söka till en skola som passade mig, och när jag såg att Carlforsska erbjöd Samhällsvetenskapliga programmet blev jag sugen på att kolla in den. När jag senare var på öppet hus var alla väldigt trevliga och det kändes som en bra miljö.

- Jag tycker att det är en väldigt lugn miljö, en trygg miljö, och att vi har väldigt bra lärare. Vi har väldigt peppande och pushande lärare, vilket har hjälpt mig väldigt mycket.

Att det fanns en beteendeinriktning spelade också stor roll. För att det är något jag är intresserad av och som skulle gynna mig i framtiden eftersom jag vill jobba med människor på något sätt. Man läser ju mycket psykologi och om människan och sånt så det passade bra.

Låter samhällsvetenskapsprogrammet intressant?

Läs mer om just Samhällsvetenskapsprogrammet

"Det är kul att ha APL! Man lär sig mycket och bygger nya kontakter"

Theo - Försäljning och service

"Jag valde det här programmet för att jag vill vara engagerad och sälja saker. Jag är en social person och tycker det är kul med kundinteraktion. Det bästa med mitt program är gemenskapen och vad man lär sig. Det är kul att ha APL då man får göra väldigt mycket och man lär sig mycket, bygger nya kontakter."

Mina planer inför framtiden är att jobba så snabbt som möjligt, flytta hemifrån och skaffa ett stabilt liv.

Tycker du också att det låter intressant att läsa Försäljning och service på Carlforsska gymnasiet?

Läs mer om Försäljning och service under programsidan

"Carlforsska är en skola i bra storlek, med bra lärare och lokaler"

Alicia - Ekonomiprogrammet Ekonomi

"Jag valde mitt program för att jag tyckte att det lät intressant med UF och att få prova på att starta eget företag under ett läsår. Jag valde Carlforsska för att jag tyckte att det var en skola i bra storlek, med bra lärare och lokaler och ett bra upplägg. Det bästa med programmet är kompisarna tror jag. Mina planer inför framtiden är att plugga vidare, möjligen till veterinär, men vi får se."

Tycker du också att det låter intressant att läsa Ekonomiprogrammet på Carlforsska gymnasiet?

Läs mer om ekonomiprogrammet under programsidan

"Jag älskar kurserna vi går, de får mig att se hela bilden på juridik"

Cocó - Ekonomiprogrammet Juridik

"När jag skulle välja stod det mellan två skolor och så kom jag hit på öppet hus och pratade jag med dem som gick ekonomi-juridik och såg vilka kurser man läste och det var det som gjorde att jag valde just Carlforsska. Det var mycket mer innehållsrika kurser som jag ville ha som förbereder mig inför juristprogrammet som jag vill gå i Uppsala."

Det bästa med mitt program är dels klassen jag går i, att jag har väldigt bra vänner och klasskamrater. Sen så älskar jag kurserna vi går, de är väldigt lärorika och de får mig att se hela bilden på juridik, de kommer en massa olika juridikämnen som tex kriminologi.

Tycker du också att det låter intressant att läsa Ekonomiprogrammet med inriktning Juridik på Carlforsska gymnasiet?

Läs mer om ekonomiprogrammet under programsidan

"Det ska bli spännande att läsa en kurs på universitetet!"

Noah - Ekonomiprogrammet Spetsinriktning

"Jag valde det här skolan för att de hade väldigt intressanta kurser och när jag såg att det hade en ekonomi- spets mot internationellt företagande och det lockade mig väldigt mycket. Det ska också bli spännande att läsa en kurs på universitetet för jag vill ju plugga vidare och då vet jag hur det fungerar då jag fått testa redan på gymnasiet ."

Det bästa med programmet är att du får lära dig samarbeta med andra personer att jobba i ett lag. Mina planer inför framtiden är att förhoppningsvis plugga vidare inom ekonomi inriktat mot internationell nivå.

Tycker du också att det låter intressant att läsa ekonomiprogrammet med spetsinriktning på Carlforsska gymnasiet?

Läs mer om Ekonomiprogrammet Spets under programsidan

Det bästa med Estet är att alla är så öppna och välkomnande!”

Olivia Lindberg – Estetiska programmet, Media

”På Estet har jag kul om dagarna, läser ämnen som jag faktiskt är intresserad av och får möjligheter till bland annat gig/jobb inom mediabranschen.”

Jag valde media på Carlforsska eftersom jag alltid har vart intresserad av allt som innebär media! Inriktningen lär en precis allt om Adobes program, filmning, manusskrivning, fotografi och komposition; allt för att du ska få en så stabil grund som möjligt så att du sedan kan skina i mediebranschen!

Vi får mycket resurser till våra föreställningar och framträdanden!

Tilda Karlsson – Estetiska programmet, Dans

”Här får jag en högskoleförberedande utbildning samtidigt som jag får utvecklas inom mitt största intresse.”

På Carlforsskas dansinriktning förbereds vi för att kunna söka vidare inom dansen men vi får också en bred behörighet till andra utbildningar.

Samarbeten mellan inriktningarna skapar speciell gemenskap!

Espen Levin – Estetiska programmet musik

”Extra positivt med utbildningen är att mitt intresse är en del av utbildningen. Detta gör skoldagarna roligare och hjälper mig inom mina studier.”

Utbildningen är högskoleförberedande vilket gör det lätt att läsa vidare. Du är redo för folkhögskola, musikhögskola eller många andra högre studier efter studenten. Under din gymnasieutbildning kan du även välja mellan en bred variation av kurser som ger dig utökad behörighet till olika utbildningar.

Det bästa med Carlforsska Estet är den kreativa atmosfären!

Ella Grimheden – Estetiska programmet, Teater

"Man utvecklas mycket inom inriktningen men också enormt mycket som person.”

Teater har under hela livet, på ett eller annat sätt, varit ett intresse för mig och här har jag möjlighet att fördjupa mina kunskaper i skolan och läsa många andra ämnen jag är intresserad av. När jag var på öppet hus och pratade med elever från skolan kändes valet väldigt självklart. Jag kände att det var rätt för mig på alla sätt helt enkelt!

Det speciella med inriktningen är variationen av arbete!

Sam Sakrak – Estetiska programmet, Bild och Form

”Det som är extra positivt med utbildningen är de stora lokalerna och att man lär sig och utvecklas väldigt mycket när man får väva in konstens ”lagar” i sina egna verk.”

Jag valde inriktningen för att jag älskar att få uttrycka mig kreativt genom material. Utbildningen är högskoleförberedande, men leder också till djupare konstnärlig kreativitet och förståelse vilket i sin tur kan leda till yrken som exempelvis designer, grafisk designer, animatör eller konstnär.

Bild på Svante

"A solid foundation for future studies"

Arina IB22

- I chose the International Baccalaureate Diploma Programme because it offered me the opportunity to continue intensive studies and prepare for university, which had always been my priority

My name is Arina, and I arrived in Sweden six months before starting the IB programme, and I had two options: either to learn Swedish through language courses or to start the IB. I chose the International Baccalaureate Diploma Programme because it offered me the opportunity to continue intensive studies and prepare for university, which had always been my priority.

This program is special because it allows students to focus in depth on subjects required by universities. The additional work required to obtain the IB Diploma fully prepares students for future university studies. In the IB program, we learn how to write research papers in our subjects, engage in Creativity Activity Service projects, and develop critical thinking skills. The IB learner profile lists all the qualities students will acquire or improve during this educational program.

One positive aspect for me is that I find the curriculum interesting, and I can see how this knowledge will provide a solid foundation for future studies.

Personally, I view the IB program as a crucial first step in my journey towards achieving my dream life. As an ambitious person, I prioritize education, and it needs to be worth all the effort.

Låter IB-programmet intressant?

Läs mer information om just IB-programmet

  • Du är här:
  • Carlforsska /
  • Studera här /
  • Så här tycker eleverna