Länk till Vklass
Information om International Baccalaureate Diploma Programme - IB - på Carlforsska gymnasiet

International Baccalaureate Diploma Programme - IBDP

Gymnasieprogrammet helt på engelska med internationell utblick.

Programmet som förbereder dig för vidare studier var som helst i världen.

logga IB

Högskoleförberedande program

IB är ett studieförberedande program som är likadant över hela världen och genom detta så antas du till högre utbildningar i andra länder på samma sätt som alla andra som läst ett IB-program. Du får givetvis också behörighet till universitet och högskola i Sverige. Du söker på samma sätt som du söker de andra gymnasieprogrammen men om du inte har svenska som modersmål och vistats i Sverige en kortare tid så kan du ändå få en plats genom att göra inträdesprov i engelska och matematik. "think globally, act locally"

 

Programmet erbjuder också programinriktat val för dig som saknar betyg i matematik eller engelska. Prata med din studie- och yrkesvägledare för att få mer information om hur du söker det.