Länk till mer information om IST Home
Information om Fenix, Individuellt alternativ på Carlforsska IM

Individuellt alternativ, Fenix

Individuellt och utökat stöd

Fenix är ett alternativ för dig som vill ha ett individuellt och utökat stöd. Här får du tid att lära i din egen takt och på det sätt som passar dig. Vi erbjuder också aktiviteter för att förbereda dig inför arbetslivet och livet som vuxen.


 

Vi erbjuder dig att läsa svenska eller svenska som andraspråk, matematik och engelska. Du kan också fördjupa dig i friskvård, musik eller kreativ verkstad. Vi finns i egna lokaler bland småföretagen i Bäckby Park.


Det här får du på programmet

På Fenix kan du läsa svenska, svenska som andraspråk, matematik och engelska på grundskolenivå. Tillsammans med dina två mentorer tar ni fram en studieplan och ett schema som är individuellt anpassat för dig. Du kan läsa på Fenix i 1 till 3 år. Alla elever arbetar i egen takt utifrån sin plan. På Fenix finns det både stora och små rum med enskilda arbetsplatser. Du har tillgång till flera lärare och speciallärare som kan hjälpa dig vidare i dina studier.

Målet med utbildningen

Från Individuellt alternativ kan du gå vidare till:

 • Nationella yrkesprogram eller studieförberedande program
 • Yrkesintroduktion för att kombinera grundskolestudier och yrkesutbildning
 • Programinriktat val för att kombinera grundskolestudier med nationellt program
 • Vuxenstudier eller arbete


Förberedelser inför arbetslivet och livet som vuxen

Att förbereda dig på livet som vuxen med allt ansvar det innebär är viktigt. Genom olika aktiviteter får du möjlighet att förstå hur arbetslivet fungerar och vad som förväntas av dig när du räknas som vuxen. Tillsammans med mentor, studie- och yrkesvägledare eller lärare gör du uppgifter som stärker dig inför ditt nästa steg. Det kan exemplevis vara

 • självkännedom och att skapa mål
 • förstå hur du kan göra val och ta beslut
 • göra studiebesök på andra skolor och utbildningar
 • få kunskap som viktiga samhällsfunktioner och myndigheter
 • besöka en eller flera arbetsplatser
 • skriva CV och personligt brev
 • lära dig hur du kan göra för att hitta bostad och jobb

Var finns utbildningen

Fallhammargatan 2b, Bäckby företagspark. Busslinje 1, hållplats Välljärnsgatan. Gratis parkering finns utanför ingången.

Karta till google maps