Länk till Vklass

Kontakta oss

Rudbeckianska

Vet du inte vem du ska kontakta?

Ring Expeditionen: 021 - 39 94 00
Öppettider: mån-fre kl. 08:00 - 16:00
rudbeckianska@vasteras.se

Postadress: Västerås stad, Rudbeckianska gymnasiet, 721 87 Västerås

Specifika kontakter

Rektor

Henrik Pettersson

Huvudansvar Rudbeckianska

021 - 39 94 02

henrik.pettersson@vasteras.se

Biträdande rektor

David Johansson

Naturvetenskapsprogrammet, Humanistiska

021 - 39 94 05

david2.johansson@vasteras.se

Biträdande rektor

Åsa Kihlström Hägg

Samhällsvetenskapsprogrammet, IMS

021 - 39 94 04

asa.kihlstrom.hagg@vasteras.se

Biträdande rektor

Mikael Blom

Teknikprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Wegas

021 - 39 94 03

mikael.blom@vasteras.se

Helena Holmstedt

Administrativ chef

021 - 39 94 01

helena.holmstedt@vasteras.se

Studie- och yrkesvägledare

Monika Albrektsson

Humanistiska, Naturvetenskapsprogrammet

021 - 39 94 12

monika.albrektsson@vasteras.se

Studie- och yrkesvägledare

Ida Hübner

Barn- och fritid, BFY, Teknikprogrammet, Wegas

021 - 39 94 31

ida.hubner@vasteras.se

Studie- och yrkesvägledare

Matilda Hjälte

Samhällsvetenskapsprogrammet, IMS

021 - 39 94 11

matilda.hjalte@vasteras.se

Skolsköterska

Anneli Elvrot Sors

Samhällsvetenskapsprogrammet, IMS

021 - 39 94 30

anneli.elvrot.sors@vasteras.se

Skolsköterska

Karin Sundström

Barn- och fritid, BFY, Teknikprogrammet, Wegas

021 - 39 94 15

karin.sundstrom@vasteras.se

Skolsköterska

Ingrid Landström

Humanistiska, Naturvetenskapsprogrammet

021 - 39 94 16

ingrid.landstrom@vasteras.se

Skolkurator

Monika Öhling

Samhällsvetenskapsprogrammet, IMS

021 - 39 94 14

monika.ohling@vasteras.se

Skolkurator

Caroline Andersson

Barn- och fritid, BFY, Teknikprogrammet, Wegas

021 - 39 94 07

caroline.andersson@vasteras.se

Skolkurator

Joakim Andersson

Humanistiska, Naturvetenskapsprogrammet

021 - 39 91 35

joakim.andersson@vasteras.se

Specialpedagog

Helena Haid Aspengren

Samhällsvetenskapsprogrammet, IMS

021 - 39 96 73

helena.haid.aspengren@vasteras.se

Specialpedagog

Siv Skanser

Humanistiska, Naturvetenskapsprogrammet

021 - 39 94 52

siv.skanser@vasteras.se

Specialpedagog

Carina Persson Campese

Barn- och fritid, BFY, Teknikprogrammet, Wegas

carina.persson.campese@vasteras.se