Länk till Vklass

Kontakta oss

Rudbeckianska

Välkommen att höra av dig!

Ring Expeditionen: 021-39 94 00
Öppettider: mån-fre kl. 08:00 - 16:00
rudbeckianska@vasteras.se

Postadress: Västerås stad, Rudbeckianska gymnasiet, 721 87 Västerås

Specifika kontakter

Rektor

Henrik Pettersson

Huvudansvar Rudbeckianska

021 - 39 94 02

henrik.pettersson@vasteras.se

Biträdande rektor

Åsa Kihlström Hägg

Samhällsvetenskapliga programmet, IMS

021 - 39 94 04

asa.kihlstrom.hagg@vasteras.se

Biträdande rektor

Mikael Blom

Naturvetenskapsprogrammet, Wegas

021 - 39 94 03

mikael.blom@vasteras.se

Biträdande rektor

Anders Sundvall

Teknikprogrammet, Humanistiska programmet, Barn- och fritidsprogrammet

021 - 39 94 05

anders.sundvall@vasteras.se

Administrativ chef

Helena Holmstedt

021 - 39 94 01

helena.holmstedt@vasteras.se

Studie- och yrkesvägledare

Monika Albrektsson

Naturvetenskapsprogrammet, Wegas

021 - 39 94 12

monika.albrektsson@vasteras.se

Studie- och yrkesvägledare

Ida Hübner

Barn- och fritidsprogrammet, Teknikprogrammet, Humanistiska programmet

021 - 39 94 31

ida.hubner@vasteras.se

Studie- och yrkesvägledare

Matilda Hjälte

Samhällsvetenskapsprogrammet, IMS

021 - 39 94 11

matilda.hjalte@vasteras.se

Skolsköterska

Karin Sundström

Barn- och fritidsprogrammet, Teknikprogrammet, Humanistiska programmet, IMS

021 - 39 94 15

karin.sundstrom@vasteras.se

Skolsköterska

Ingrid Landström

Naturvetenskapsprogrammet, Wegas

021 - 39 94 16

ingrid.landstrom@vasteras.se

Skolsköterska

Johanna Finndell

Samhällsvetenskapsprogrammet

021 - 39 94 30

johanna.finndell@vasteras.se

Skolkurator

Monika Öhling

Samhällsvetenskapsprogrammet, IMS

021 - 39 94 14

monika.ohling@vasteras.se

Skolkurator

Caroline Andersson

Barn- och fritidsprogrammet, Teknikprogrammet, Humanistiska programmet

021 - 39 94 07

caroline.andersson@vasteras.se

Skolkurator

Joakim Andersson

Naturvetenskapsprogrammet, Wegas

021 - 39 91 35

joakim.andersson@vasteras.se

Specialpedagog

Carina Persson Campese

Barn- och fritidsprogrammet, Teknikprogrammet, Humanistiska programmet

carina.persson.campese@vasteras.se

Specialpedagog

Siv Skanser

Naturvetenskapsprogrammet, Wegas

021 - 39 94 52

siv.skanser@vasteras.se

Specialpedagog

Helena Haid Aspengren

Samhällsvetenskapsprogrammet, IMS

021 - 39 96 73

helena.haid.aspengren@vasteras.se