Länk till Vklass
Information om hotell- och turismprogrammet

Hotell- och turismprogrammet

Vill du arbeta i en fartfylld, internationell miljö?

Är du serviceinriktad och social? Du är intresserad av människor, utåtriktad, positiv och har lätt för att samarbeta. Detta är ett program för dig som i framtiden vill arbeta inom hotell-, konferens- och turismnäringen.

Yrkesförberedande program med möjlighet till högskolebehörighet

Hotell och Turismprogrammet är ett yrkesförberedande program. Vi ser också till att du får grundläggande högskolebehörighet, för att du ska ha alla vägar öppna inför framtiden. Efter utbildningen kan du också läsa vidare på yrkeshögskola eller andra kvalificerade yrkesutbildningar inom hotell och turism.


Programmet erbjuder också programinriktat val för dig som saknar betyg i matematik eller engelska. Prata med din studie- och yrkesvägledare för att få mer information om hur du söker det.

Branschrekommenderad utbildning

Hotell och turismbranschen är världens snabbast växande med många olika yrken. Här finns ett stort behov att anställa många medarbetare i framtiden, enligt branschorganisationen Visita.

Under studietiden kommer du få kunskaper i informationshantering, marknadsföring samt service och bemötande. Du kan få driva företag under ett år genom Ung företagsamhet (UF). Språk är viktigt inom branschen därför läser du Svenska 2 och Engelska 6, med möjlighet att läsa fler språk. Under ditt tredje år kan du få möjlighet att göra APL i Europa. Under din APL tid är du på hotell, konferensanläggning eller annat inom turistnäringen. Vi samarbetar med de bästa inom branschen för att din APL ska bli så värdefull som möjligt. Det ger dig praktisk erfarenhet och kontakter. Direkt efter avslutad utbildning får de flesta av våra elever jobb.


Gymnasiegemensamma ämnen

Poäng

Engelska 5

100

Historia 1a1

50

Idrott och hälsa

100

Matematik 1a

100

Naturkunskap 1a1

50

Religionskunskap 1

50

Samhällskunskap 1a1

50

Svenska 1/Svenska som andraspråk 1

100

Summa

600


Programgemensamma ämnen

Poäng

Besöksnäringen

100

Engelska 6

100

Entreprenörskap

100

Konferens och evenemang

100

Logi

100

Hållbar turism

100

Resmål och resvägar

100

Service och bemötande 1

100

Summa

800


Programfördjupningskurser

Poäng

Aktiviteter och upplevelser

100

Guid och reseledare

100

Entreprenörskap och företagande

100

Reception 1

100

Marknadsföring och försäljning

100

Frukost och bufféservering

100

Servering 1

100

Svenska 2

100

Summa

800


Övriga kurser

Poäng

Individuellt val,

200

svenska 3, matematik2, yrkesfördjupning, moderna språk med mera


Gymnasiearbete HT

100

Summa

300

Under utbildningstiden får du vara minst 15 veckor ute på en arbetsplats. Det ger dig bra förutsättningar för arbete över hela världen. Du får möjlighet att genomföra din APL i Sverige eller utomlands. Vi samarbetar med restaurang- och hotellskolor i Europa.

Du kan exempelvis jobba med:

  • events
  • mässor och konferenser
  • som guide- eller reseledare
  • flygvärdinna
  • hotellmedarbetare
  • eller som egen företagare.

Det finns också många fler yrken inom branschens så du har stora valmöjligheter för framtiden.