Länk till mer information om IST Home
En glad elev

"Widénska var ett självklart val för mig"

Adam Andersson, 18 år - klass EK17

- Jag har vetat länge att jag vill gå på Widénska. Dels spelar jag innebandy och ville fortsätta satsa på det och dels visste jag att det var en bra skola.

- Jag valde Ekonomiprogrammet för att det ger mig en bra grund för framtiden. Jag vill antingen läsa vidare till jurist, ekonom eller mäklare. Jag är jättenöjd med att det går att kombinera idrott och studier. Tack vare att du dels även tränar på skoltid och dels har ett bra upplägg för studierna så går det att satsa både på skolan och träning. Alla på skolan förstår din satsning på idrott, säger Adam.

Vill du göra som Adam och plugga ekonomi?

Spana in sidan om ekonomiprogrammet och läs mer om vad det innebär

Program på Widénska

Ekonomiprogrammet är ett av programmen Widénska har tillsammans med Barn- och fritidsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet och Naturvetenskapsprogrammet.