Forskning från Widénska utvecklar elevernas undervisning

Carolina Jonsson, en av våra engelsklärare, har varit med i ett forskningsprojekt där hon spelade in sina egna lektioner för att förstå vad som hjälper eleverna mest. Det ledde till att hon ändrade sin undervisning – och nu hjälper det eleverna att lära sig bättre.

kreativitet på lektionderna

På Widénska gymnasiet är utveckling inte bara något vi pratar om – det är något vi gör, varje dag. En av våra förstelärare i engelska, Carolina Jonsson, har nyligen blivit uppmärksammad både nationellt och internationellt för sin forskningsstudie.

Genom att delta i ett forskningsprojekt tillsammans med professor Olcay Sert vid Mälardalens universitet, har Carolina spelat in och analyserat sina lektioner för att förstå vad som verkligen gör skillnad för elevernas lärande. Det visade sig bland annat att växlingen mellan svenska och engelska i klassrummet kunde hjälpa eleverna att förstå och uttrycka sig bättre – en insikt som förändrade hennes undervisning.


Det här har gett mig helt nya perspektiv. Jag har blivit tryggare i mitt ledarskap i klassrummet och bättre på att möta elevernas behov, berättar Carolina.


Forskningen har spridits vidare – både i Sverige och internationellt. Carolina har presenterat sina resultat på en nationell konferens, är medförfattare i en internationell bok och hennes citat från forskningen har använts internationellt.


Här växer både elever och lärare


Bra undervisning börjar med nyfikenhet och vilja att utvecklas – det jobbar vi med varje dag här på Widénska. Här delar våra lärare erfarenheter, provar nya metoder och lär av varandra – något som gynnar alla våra elever. Vi är så stolta över att en forskningsstudie som är gjord på Widénska av en av våra lärare nu finns publicerad i en bok.

Publicerat:

Senast ändrad: