Fotboll
Fotbollsprofilen hos oss är en del av Widénska gymnasiet som är Mälardalens största idrottsgymnasium. Här kan du läsa något av våra program samtidigt som du får möjlighet att träna din idrott på elitnivå. I fotbollen har vi tränare som brinner för idrotten och för att du ska nå dina mål.

Godkänd nationell idrottsutbildning av Svenska fotbollsförbundet
Widénska är ett idrottsvänligt gymnasium i Västerås där du som elev kan kombinera din satsning på din idrott med satsningen på dina studier. Självklart är skolan certifierad och kvalitetssäkrad av Svenska fotbollsförbundet. I nuläget har Widénska gymnasiet 30 NIU platser varje år (totalt 90) som tilldelas efter skriftlig ansökan, provträning samt intervjuer.
Våra träningar och upplägg
På Widénska gymnasiet bedriver vi fotbollsträningar på Rocklundaområdets olika arenor. Varje tisdag (åk 1, 2 & 3) och torsdag (åk 2 & 3) samt fredag (åk 1) tränar vi 1,5 timmar.
Vi har välutbildade instruktörer i Christian Dahlqvist, Martin Gustavsson, Fredrik Ramström, Anette Mogren, Ellen Fogelberg, Jesper Malm, August Gustafsson, Sofia Fredriksson och Hedvig Lindahl som genomför träningar på Hitachi Energy Arena samt i Fotbollshallen. Träningarna genomförs med minst två instruktörer per pass, både praktiska och teoretiska, följer SvFF:s och Skolverkets studieplan för specialidrott fotboll.
Så här ansöker du till NIU fotboll
Här gör du din ansökan för NIU – fotboll.






